BÖCEK JEL

BÖCEK JEL

BÖCEK JEL

Böcek jeli olarak adlandırılan jel ilaçlar, bir tüp içerisinde yer alırlar ve bunlar hamam böceklerini yok edebilmek için kullanılırlar. Aslında bu ilaçlar böceğin dikkatini çekebilmesi için oluşturulan yemlerdir. En çekici yemlerin yani atıkların olduğu yerlerde bile böceklerin ilgisinin bu ilaçları çekmesi için hazırlanmışlardır. Böcek jeli en çok hamam böceği üzerinde etkili olmaktadır. Böcek jel için farklı seçenekler bulunsa da aslında kaliteli olanını seçmek gerekir. Jelin durumuna göre de ilaçlama fiyatları değişkenlik göstermektedir. BÖCEK JEL sadece hamam böceği için yapılırken akrep, karınca, sinek gibi haşereler için etkili olmamaktadır. Hamam böcekleri için bu ilaçlar öteki böcek ilaçlarının tam aksine temas yolu ile haşereleri yok etmez. Oldukça çekici olduklarından ötürü haşerenin bu yemi yemesi sağlanır. Yemi yiyen hamam böceği de hemen ölmez ve yaşamaya devam ederek genellikle yuvasında ölür. Hamam böcekleri de birbirlerinin kusmuklarını, ölülerini ve dışkılarını yerler. Jelden etkilenerek ölen hamam böceğini diğerleri de yiyecektir ve böylece döngü halinde bu durum sürecektir. Jel uygulaması doğru bir şekilde uygulandıysa salgın hastalık gibi hamam böceklerinin mevcudiyetleri ortadan kalkacaktır.

 

Jel İlaçlama Uygulanışı

Jel yemler tespit edilen böceklerin yuvalarının iç kısımlarına ve yakın çevrelerine damla halinde konur. Böcek yuvalarının bulunması herhangi bir böcek yuvasının gözden kaçırılmaması ve ilaçlama için yüksek performans alınması için büyük önem taşımaktadır. İlaçlamanın mutlaka tecrübeli biri tarafından yapılması gerekmektedir. Böcek jel rastgele olarak belirli aralıklarla konmaz. Gözden kaçırılmış olan her böcek yuvası için hamam böceklerinin mevcudiyetleri devam edecektir. Örnek olarak bir motor aksamına, buzdolabı aksamına yuva yapan hamam böceklerinin yüzlercesi orada bulunur. Eğer yuva ilaçlama uygulayıcısı tarafından es geçilecekse ya da bakılmayacaksa bu yuvada bulunan böcekler ölmeyecek ve sorun çözülmeyecektir. Dolayısıyla böcek jel uygulaması ne yazık ki başarısız olacaktır. Eda İlaçlama işlemlerin başarısız olmasını engellemeye çalışsa bile karşı tarafın gayreti de gerekmektedir.

 

Jelin uygulanabileceği alanlar böcek yuvalarının bulunduğu yerler ile gezdikleri ortamlardır. Dolapların içi, makine motorları, elektrik prizleri, ev aletleri gibi yerler olurken buralar çok zor alanlardır. İlaçlamadan önce hazırlığa gerek yokken evden ayrılmaya, temizlik yapmaya gerek duyulmaz.

 

 

Etiketler: