ÇATIDAKİ FARELERDEN NASIL KURTULURUM

ÇATIDAKİ FARELERDEN NASIL KURTULURUM

ÇATIDAKİ FARELERDEN NASIL KURTULURUM

Fare küçük ama oldukça can sıkıcı büyük sorunlara neden olan bir kemirgendir. Güçlü dişleri ile aklınıza gelebilecek her türlü kemirebilen bu canlı oldukça büyük maddi kayıplara neden olabilmektedir. Özellikle elektrik tesisatlarını kemirdiğinde ciddi zararlar doğuran bu canlının yaşam alanlarında olduğu fark edildiği anda tedbir alınmalıdır. Fareden kurtulmanın yolu profesyonel ilaçlama hizmeti almaktır. Ne yazık ki fareler tek başlarına değildir, koloni halinde yaşayan bu canlı hızlı üreme özelliği nedeniyle çok sayıdadır. Yıl içinde 4-5 kez yavrulayan fareler her doğumda yaklaşık 6-7 yavru doğurmaktadır. Bir yavrunun doğurganlık kazanması ise sadece 5 ay sürmektedir. Bu nedenle görünen bir fare görünmeyen çok sayıda farenin habercisidir. Kuytu alanları sevdikleri ve orada yuva kurdukları için çatıda fare sorunu sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Çatıda fare var ne yapmalıyım çatıdaki farelerden nasıl kurtulurum? diye karar kara düşünmek yerine yapılması gereken işlem uzman bir ilaçlama firmasına başvurmaktır. Uzmanlar fare türleri, saklandıkları alanlar, hangi türle nasıl mücadele edilmelidir gibi konularda uzman oldukları için alan incelemesi yaparak en uygun ilaçlama yöntemini seçerek fare ilaçlama işlemi yapmaktadır. Mücadele de zaman kaybedilmemelidir. Bunun en önemli nedeni farelerin yaydıkları hastalıklardır. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan vebanın taşıyışı olan farelerin yaşam alanlarında insanlarla yaşaması oldukça sağlıksızdır. Tahıl, sebze, meyve ve kuruyemişleri seven fareler insanların ortalıkta olmadıkları saatlerde yuvalarından çıkarak beslenmektedir. Dokundukları her gıdayı sağlıksız hale getiren farelerin temas ettiği hiçbir şey yenmemeli, içilmemelidir.

Çatıda fare olduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. Çatıdan tıkırtı gelmesi, çatıda sebepsiz oluşan yağ lekeleri, çatıda siyah pirinç tanesi şeklinde dışkıların varlığı çatıda fare sorunu göstergeleridir. Bu göstergelerin varlığı acil olarak ruhsatlı bir fare ilaçlama firması ile çalışmak gerektiğinin kanıtlarıdır. Hizmet satın alınacak ilaçlama firmasının ruhsatlı olması gerekmektedir. Ruhsatsız firmalar çatıdaki farelerden nasıl kurtulurum sorusunun cevabını bilmeyen firmalardır. Sadece para kazanmak için üstünkörü ilaçlama sağlayan ruhsatsız firmalar insan sağlığını da tehdit etmektedir. Bu nedenle yaşanan sorun ne olursa olsun haşere ve kemirgenler için alınacak olan ilaçlama hizmetinin Eda İlaçlama gibi ruhsatlı ilaçlama firmalardan alınması gerekmektedir

Etiketler: