Akar (Mite) İlaçlamaAkar haşeresi gözle görünmesi imkansız böceklerdir. Ancak büyüteç ile görebiliriz. Akarların diğer adı da mitedir. Oval bir vücut yapıları olan akarlar türlerine göre koyu beyaz veya krem renginde olabilirler. İnsanların ve hayvanların yaşadığı her alanda yaşayabilen akarlar çok çabuk çoğalırlar.

Tek bir insan vücudunda binlerce akar yaşar. Akarlar tüylü eşyalar, koltuk, yatak, halı gibi alanlarda bulunur. Akarlar insan vücudundan dökülen deri parçacıkları ile gıda ihtiyaçlarını giderirler. 1 gram insan derisi onlarca akarın beslenmesi için yeterlidir. Akarlar kısa sürede mekanın her tarafına yayılırlar. İnsan vücudunda çeşitli alerjik rahatsızlıklara neden olurlar. Kızarıklık ve kaşıntılara neden olurlar. Gözle görülmedikleri için çoğu zaman bu rahatsızlıkların nedeni bilinmez. Çoğunun nedeni mitelerdir.

Akar (mite) haşeresinden kurtulmak için bireysel mücadele yetersizdir. Mekanda bulunan her şeyin yıkanması akarlardan kurtulmayı sağlamaz. Akar sorununda akar ilaçlama oldukça önem taşır. Çünkü akarlarla mücadele güçtür. Akar ilaçlama da akar sorunu için belirli bir alan değil tüm mekan ilaçlanmalı, dezenfekte edilmelidir. Akar ilaçlamayı yapacak olan akar ilaçlama şirketinin bilinçli olması ve çok ayrıntılı olarak akar ilaçlama hizmetini yapması gereklidir. Mekanda bulunan her eşya yoğun bir şekilde atlanmadan akar ilaçlama için kullanılan özel ilaçlarla ilaçlanmalıdır.