Akrep İlaçlamaAkrep oldukça zehirli bir haşere türüdür. Dünyadaki böcek türleri içerisinde en zehirli türler içerisinde akrep haşeresi de yer alır. Akrep haşeresi zehrini en çabuk enjekte eden haşere türüdür. Akrepler türlerine göre çeşitlilik gösterirler. Fiziksel özelliklerine göre renkleri de farklılık gösterir. Akrepler siyah, sarı, kahverengi, kızılımsı renktedirler. Beyaz renkte de olabilirler akrepler. Böceklerle beslenen akrepler, yuvalarını ağaç kovuklarına, deliklere, çatlaklara, loş alanlara, bodrum, çatı gibialanlara yaparlar. Akrep haşeresi yaşadığımız mekanlara da girip üreme yapıp çoğalabilirler. Akrepler sıcak havaları severler. Havaların ısınmasıyla ortaya çıkarlar. Yaşadığımız alanlara çeşitli yollarla girebilirler. Akrepler genellikle eşli gezerler. Mekanımızda gördüğümüz bir akrep diğerinin de habercisidir. Akrepler kış aylarında da yaşadığımız mekanlara hucum ederler. Çünkü yaşadığımız alanlar sıcak alanlardır. Akrepler tehlike hissettiklerinde insan ya da hayvanlara sokarlar. Akrep haşeresinin zehiri bünyeye çok çabuk yayılır. Zaman kaybetmeden mutlaka doktara başvurulmalıdır.

Akrep ilaçlama oldukça zor bir iştir. Akrep ilaçlama da akrep haşeresine özgü olan ilaçların kullanılması gereklidir. Çünkü akreplerin bağışıklık sistemleri güçlüdür. Akrep ilaçlama şirketi, akrep ilaçlama da bu özelliğe dikkat etmelidir. Kullanılan ilaçların akrep üzerinde etkili olmaı gereklidir. Akrep ilaçlama da sıvı ilaçlama yapılması gereklidir. Kokusuz ilaçların akrep üzerinde kesinlikle etkisi yoktur. Akrep ilaçlama şirketi bu alanda özel akrep ilaçları ile akrep ilaçlama hizmeti vermelidir.

Akrep ilaçlama bireysel mücadele ile çözümlenemez. Mutlaka profesyonel akrep ilaçlama servislerinden yardım alınıp akrep ilaçlama yapılmalıdır.

Daha çok nemli ve sıcak alanlarda yaşamayı seven akreplerden kurtulmak oldukça önemlidir. Zira, bazı türleri zehirli olmakla birlikte insanları soktuklarında ölümcül olabilmektedirler. Bu sebepledir ki bu zehirli canlıların bulundukları bahçeli evlerde, havuzlu villalarda, yazlık alanlarda periyodik olarak akrep ilaçlama yaptırılmalıdır. Çok sıcak iklimlerde yaşayan akrepler, diğer türlerine göre daha zehirli olduklarından daha da tehlikelidirler. Her alanda ve mekanda bu türlere karşı önlem alınması gerekmektedir. Akrep ilaçlama şirketleri bu konularda bilgi ve hizmet alınabilecek kuruluşlardır.

Akrepler nasıl çoğalır?

Akrep haşeresi de diğer türleri gibi yumurtlama ile üremesini gerçekleştirmektedir. Zehirli olan bu canlılar yok edilmediği takdirde bir üremede 60-70 adet yavru bırakarak her alana kısa sürede yayılabilmektedirler. Akrepten kurtulmak için bireysel yöntemler sonuç vermez. Birinin yok edilmesi diğer yerlerde saklananların da yok edilmesi anlamına gelmediğinden, üreme gerçekleştiren dişilerin var olması da bu haşerelerin devamını sağlayacaktır. Akrep ilaçlama ile bu zehirlilerin tümünden kurtulabilmek mümkündür.

Üremesini yumurtlama ile gerçekleştiren akrep, yavrularını sırtında bulunan kapakçık içerisinde taşımaktadır. Bu kapacıktan düşen yavruların bulundukları yerlerde zamanla olgunlaşmaları her alanda olabilecekleri anlamına gelmektedir. Akrep ile mücadele için en kısa sürede profesyonel bir akrep ilaçlama servisi ile irtibat kurulmalıdır.

Akrep ilaçlama nasıl yapılır?

Akreplerden kurtulmak için en etkili yöntem kokulu sıvı böcek ilaçlama yöntemidir. Çünkü akrep zehirli ve dirençli bir haşere türüdür. Bireysel müdahaleler tehlikeli olduğundan akrep ilaçlama yaptırılmalıdır. Ancak bu haşerelerin yok edilmesi için de ilaçlama yöntemleri arasında da en etkili olanı tercih edilmelidir. Bu da kokulu ilaçlamadır. Bu ilaçlama püskürtme ya da buharlama şeklinde uygulanmaktadır. Akreplerin bulundukları alanların açık ya da kapalı olmasına, büyüklüğüne göre değişen yöntemde ilaçlar her yere temas edebilecek şekilde uygulama gerçekleştirildiğinden akrep ile mücadele kesin sonuç verecektir. Duvarlara dahi tırmanabilen akreplerden kurtulmak için buralara dahi temas eden ilaçlar canlılara temas ederse sağlık sorunları yaşanabileceğinden, muhakkak böcek ilaçlama firmaları tarafından akrep ilaçlama öncesi kişiler varsa almaları gereken önlemler hakkında bilgilendirilmelidirler.

Kokulu ilaçlama öncesinde alandaki gıdaların ağızları kapatılarak saklanması, varsa çocuk oyuncaklarının da poşetlenerek saklanması şarttır. Akrep ilaçlama sırasında alan 2 saat kadar kapalı kalmalı ve bu süre zarfında alanda herhangi bir canlı bulunmamalıdır. Eğer varsa akvaryumlar dışarıya taşınamayacak büyüklükte ise muhakkak üzerleri kapatılmalı ve üzerlerine ıslak havlu konulmalıdır. Kokulu ilaçlama uygulamasında kullanılan ilacın etkisi çok fazla olduğundan bu durum için tedbirler alınması şarttır. Bu önlemlerin aksine evdeki eşyalar kesinlikle dışarıya çıkarılmamalıdır. Zira koltukların ve dolapların içlerine kadar girebilen akreplerden kurtulmak için yapılan uygulamada ilaçların bu eşyalara da temas etmesi gerekmektedir.

Akrep ilaçlama için uygulanan kokulu ilaçlama ardından alan kapalı ise, yarım saatlik bir havalandırma ardında kullanılma açılabilir. Akrep ile mücadele için gerçekleştirilen bu ilaçlama sadece kapalı alanlarda değil bahçe, park, bağ, tarla gibi alanlarda da uygulanabilmektedir.

Akrep nerede yaşar?

Akrepler dirençli vücut yapılarına sahip canlılar olduklarından dolayı en soğuk ve en sıcak mevsimlerde, alanlarda, mekanlarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Dünyanın her bölgesinde, karlı bölgeler hariç farklı türde akrep türleri bulunmaktadır. Toprak ve kayalık altlarında, ağaç kavuklarında, ot yığınları arasında görülebilen akreplerden kurtulmak için özellikle havuzlu, bahçeli ev, villa, yazlıklarda akrep ilaçlama işlemi periyodik olarak gerçekleştirilmelidir.

NOT: Sıcak bölgelerde yaşayan akrep türleri daha zehirlidir.

Akrep zehirli midir?

Bir çok türü bulunan akrep haşeresi zehirlidir. Soğuk ya da sıcak her koşulda yaşamını sürdürebilen akrep haşeresinin en zararı olan türleri çöl ve sıcak yerlerde yaşayanlarıdır. Ülkemizdeki en zehirli akrebin ise Adıyaman ve Mardin yöresinde olduğu söylenmektedir.

Akrep, sokarak ölümcül olabilecek tehlikede olan bir canlıdır. Akrep sokması sonucunda zehrini akıtan bu haşere sebebi ile birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Ancak akrep sokması kemiğe rastlamışsa ölümcül bir etkisi olmaz. Hayati organlara rastlayan akrep sokması fazlaca ciddi etki göstermektedir. Bu canlının zararlarına maruz kalmamak adına bulundukları yerlerde akrep ilaçlama uygulatılması zorunludur. Bu konu hakkında en sağlıklı yardım ise akrep ilaçlama servisleri tarafından verilmektedir.

NOT: Hayvanlarda da etkili olan akrep zehri, en çabuk kuşları öldürmektedir. Akrep zehrinin etkili olmadığı hayvan ise mürekkep balığıdır.

Akrep nasıl beslenir?

Etçil olarak beslenen akrep, zehri sayesinde avını etkisiz hale getirir ve ardından kıskaçları yardımı ile avını parçalara ayırarak yer ve besin ihtiyacını giderir. Akrep haşeresinin ağız yapısı oldukça ufaktır ve bu da bu haşerenin yakaladığını avını yemesini uzun kılar. İnsanlar için de tehlikeli olan akrepten kurtulmak için, açık ya da kapalı alan fark etmeksizin her yerde akrep ilaçlama uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca akrep, sağlam vücut yapısına sahip olduğundan ve oldukça dirençli olduğundan uzun süre aç, susuz kalarak yaşayabilmektedir.

Akrep sokması durumunda ilk ne yapılmalıdır?

Akrep zehirli bir canlı olduğundan akrep sokması ardından yapılması gereken müdahaleler hakkında kişilerin bilgi sahibi olması şarttır. Akrep sokması durumuna maruz kalan kimseler için öncelikle batan iğnenin 4,5 cm kadar üzeri sıkıca bağlanmalı, bu sayede kalbe giden kan akışı yavaşlatılmalıdır. Sokulan alana buz konulmalı, çok gerekli olmadıkça panzehir kullanılmamalıdır. Yapılan ilk müdahaleler ardından ise muhakkak en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır. Bundan sonra ise yapılacak en önemli davranış yeniden aynı sorunlarla karşılaşmamak adına bu haşerenin bulunduğu alanlara akrep ilaçlama yaptırarak, alanın dezenfektesinin sağlanmasıdır.

Bir akrep ömrü ne kadardır?

Bir akrep yaklaşık 5-6 yıl kadar yaşayabilmektedir. Dirençli vücut yapısına sahip olan akrep aç ve susuz uzun süre durabildiği gibi, soğuk ya da sıcak alanlarda da her şekilde yaşamını sürdürebildiğinden kolaylıkla yok olmazlar. Bireysel olarak da yok edilmeler zor olan akreplerden kurtulmak için muhakkak profesyonel akrep ilaçlama firması ile iletişim kurulmalıdır.

NOT: Yapılan bir deneyde bir akrep buz kalıbına konulmuş, 3 hafta kadar sonra bu buz kalıbından çıkarılarak yaşam belirtilerine bakılmıştır. Akrebin kalıptan çıkarıldıktan sonra hala yaşamına devam ettiği ve canlanarak kısa sürede normale döndüğü görülmüştür.

Akrep sokması

Akrepler zararlı canlılar olduklarından herhangi bir tehlikeleri karşısında kalmamak adına akrep ilaçlama yaptırılması şarttır. Bahçeli, havuzlu ev ve villalarda, yazlık alanlarda daha sık görülen akrep, ev içlerine kadar girebilmektedir. Evlerde ise yatak altları, yorgan içleri, ayakkabıların içleri ve dolaplar bu haşerelerin gizlenecekleri yerlerdir. Bu yerlerde görülebilecek akreplere karşı bir an önce önlem alınmaz ise ya da bireysel olarak bilinçsizce müdahale edilmek istenirse akrep sokması ile karşılaşılabilir. Çünkü bu haşereler kendilerini güvende hissetmedikleri zamanlarda tehlikeli olabilmektedirler. Akrep ilaçlama servisleri bu durumlara maruz kalmamak adına yaptırılması gereken en önemli uygulamadır.

Kişiler kendilerinde halsizlik, mide bulantısı, el ve ayaklarında, yüzlerinde uyuşma, duydukları seslerden rahatsızlık hissetme, konuşmada ve yemede zorlanma, idrar, solunum güçlüğü gibi belirtiler görüyorlarsa akrep sokması durumuna maruz kalmış olabilirler. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk hamle varsa akrep sokması sonucunda oluşan yaraya buz konulması, bir süre hareket edilmemesi ve en kısa sürede sağlık kuruluşundan yardım alınmasıdır. Bu yapılanlardan sonra ise evde bulunması muhtemel olan akrepten kurtulmak için ise, kesinlikle bu canlının bulunduğu alanlara akrep ilaçlama uygulatılması yaptırılmalıdır. Çünkü bu haşerenin üremesine engel olunmazsa kısa sürede çoğalacak olan akrep ile mücadele daha da zorlaşacak ve tehlikelerine daha fazla maruz kalınacaktır.

Evde akrep ile mücadele

Akrep, bahçe, yazlık gibi yerlerde daha sık görülmesinin yanı sıra özellikle moloz yığınları, depolar, bodrum ve çatı katları, toprak altlarında da yaşamaktadırlar. Nemli ve sıcak alanı seven akrep, sonbahar ve kış aylarında yağışların olduğu zamanlarda yuvalarına su dolması ve yuvalarının bozulması sebebi ile kapalı alanlara, evlere kadar girebilmektedir. Oldukça dirençli vücut yapısına sahip olan akrepten kurtulmak için evde akrep ile mücadele için bireysel hareket edilmemesi önerilir. Çünkü bu canılar kendilerini tehlikede hissettikleri anda kişileri sokabilir, zehirlerini kişilere akıtabilirler. Ölümcül olabilecek bu durumdan kurtulmak için akrep ilaçlama şirketleri tarafından ev ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Evde akrep görüldüğü durumda bireysel müdahale edildiğinde eğer akrep zehirli ise 7 saat içerisinde bu canlının verdiği zehir 7 saat içerisinde kişiyi öldürebilmektedir. Bazı akreplerin ufak olması kişileri yanıltmamalıdır. Çünkü ufak ya da büyük, yapıları ne olursa olsun evde akrep ile mücadele şarttır. Akrep ilaçlama bu yönde en önemli yöntemdir. Ev ilaçlama firmaları ile görüşülerek muhakkak kısa sürede bu duruma müdahale edilmelidir.

Akrep ilaçlama fiyatları

Akrep ilaçlama öneminin farkında olan kimseler için tabiki de akrep ilaçlama fiyatları da oldukça önem taşımaktadır. Bunun için haşere ilaçlama firmaları, önce ilaçlama yapacakları alanın büyüklük ve durumuna bakarlar, ardından ise akreplerin bu alandaki yoğunlukları da onların akrep ilaçlama fiyatları belirlemesinde önemli rol oynar. İlaçlama için kullanılan ilaçların kalitesi de fiyatlar da önemli etkendir. Ancak bir kimse akrep ile mücadele için alacağı akrep ilaçlama hizmetinden yararlanmadan önce iyi bir araştırma yaparak hem uygun fiyatlar veren hem de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak çalışmalarını sürdüren akrep ilaçlama firmaları tercih etmelidirler.

Böcek probleminiz mi var? Bizimle hemen iletişime geçin...