Fare İlaçlamaFare kemirici bir hayvandır. Fareler bu özellikleri nedeniyle tehlikeli canlılardır.Gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her şeyi kemirirler. Fareler gıda  bulamadıklarında uyku halindeki insanların kulaklarını yada burunlarını kemirirler. Fare kemirgeni bu kemirme işlemini yaparken norkoz etkisi olan bir sıvı salgılar ve insan fare tarafından ısırıldığının farkında olmaz.

Fare kemirgenini tehlikeli yapan diğer bir özelliği ise taşıdıkları mikroplardır. Fareler gezdikleri tüm alanlardaki mikropları dışkıları ya da salyaları yoluyla gittikleri alanlara bırakırlar. Fareler kemirici özelliğe sahip oldukları için gittikleri alanlara fiziksel olarak maddi zararlar da verirler. Örneğin; kabloları ya da gıda ürünlerini kemirmeleri gibi… Farelerin koku alma duyuları çok güçlüdür. Bodrum katından  kattaki gıdanın kokusunu alabilir ve o yöne yönelebilir. Ayrıca farelerin kulaklarıda çok algılayıcıdır.

Fare kemirgeni doğum yaparak üreme yaparlar. Yetişkin olan bir fare tek bir sefer de 10 tane yavru yaparak çoğalımını gerçekleştirir.  Bir fare yıl içerisinde 6 ile 9 defa doğum yapabilir. Fareler çok küçük alanlardan bile rahatlıkla geçebilirler.

Fare kemirgeni ev faresi, lağım faresi, çatı faresi gibi türlere ayrılır. Farelerin büyüklüklerine ve fiziksel özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Her türlü yollarla yaşadığımız mekanlara gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için girebilirler. Fare ilaçlama oldukça önemlidir. Çünkü fare kemirgeni birçok mikrobu taşır ve girdiği her yere bu mikropları bırakır ayrıca maddi zararlar verir. Fare ilaçlama şirketi fare ilaçlama yaparken fare türünün özelliğini göz önünde bulundurması gereklidir. Yani fare ilaçlama da fare ilaçlama şirketi her fare türü için farklı ilaçlar kullanmalıdır. Fare ilaçlarının mutlaka etkili olması ve kalıcılık özelliğinin olması gereklidir. Fare ilaçlama da mekanın fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. İlaçlanacak alan bahçe ise fare ilaçlama şirketi bu alana fare istasyonları kurmalıdır. Fare istasyonu içerisinde fare ilacı bulunan bir kutudur. İlacın çevrenin fiziksel koşullarından korunmasını sağlar. Yağmur, kar gibi…

Fare ilaçlama servisinin fare ilaçlama da kullandığı fare ilaçlarının Sağlık Bakanlığı onaylı olması gereklidir.