Böcekler, eklembacaklıların en kalabalık türüdür. Böceklerin dünyada 1 milyondan fazla türleri bulunmaktadır. Bu böcek türlerine her yıl birkaç tane böcek türü eklenmektedir. Böcekler Dünyadaki hayvanların % 90'ını oluşturmaktadırlar. Böcekler uçan böcekler, yürüyen böcekler olarak ayrılırlar.

Böcekler tüm açık ve kapalı yaşam alanlarımızda bulunabilirler. Her türlü yol ile yaşadığımız her mekanda karşımıza çıkabilirler. Böcekler her türlü pis alanlarda gezindikleri için bu mikropları bünyeleri ile yaşam alanlarımıza getirirler. Böcek ilaçlama bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Böcekler çok çabuk çoğalırlar. Örneğin; kalorifer böcekleri, pireler, hamam böcekleri… 1 hamam böceğinin tek bir yumurtasından 30 ile 60 arası yavru hamam böceği çıkmaktadır. Bireysel olarak böcekler ile mücadele çok zordur. Böcek ilaçlama da mutlaka alanında uzman profesyonel böcek ilaçlama şirketleri, böcek ilaçlama servisleri, böcek ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır. Ancak bu sayede alanınızdaki böcek sorunundan kurtulabilirsiniz. Böcek ilaçlama mutlaka kuralları doğrultusunda uzman kişiler tarafından yapılması gereklidir.

- Böcek ilaçlama nasıl yapılır?

Böcekler farklı özelliklere sahiptirler. Sayıları da oldukça fazladır. Böcek ilaçlama da her böcek türü için farklı ilaçlar kullanılmakta olup çeşitli uygulama yöntemleri vardır. Örneğin; Pire böceği için özel pire ilacının kullanılması gerekir. Kalorifer böceği içinde… Böcek ilaçlamada sıvı kokulu ilaçlama, sıvı kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemleri ile ilaçlama yapılmaktadır. Sıvı kokulu ilaçlama tüm böcek türleri için, böceğe uygun ilaçların birbirine karıştırılarak su ile sirküle edilip ilaçlama motoru ya da ilaçlama pompası ile böcek sorununu olduğu alana uygulanan ilaçlama yöntemidir. Sıvı kokulu böcek ilaçlama da ilaçlanan mekanın belirli bir süre kapalı kalması gereklidir.

Kokusuz sıvı ilaçlama da aynı kokulu sıvı ilaçlama gibidir. Yalnız kokusuz sıvı ilaçlamada mekanın terk edilmesine gerek yoktur.

Jel böcek ilaçlaması hamam böcekleri ve türleri olan kalorifer böcekleri, alman hamam böcekleri, oryantal hamam böcekleri, Amerikan hamam böcekleri için yapılan kokusuz bir ilaçlamadır.

Alanınızdaki böcek türüne ve yoğunluğuna göre böcek ilaçlama yöntemi de farklılık gösterir. Böcek ilaçlama şirketi bu yöntemin hangisi olacağını belirler ve böcek sorununun olduğu alana uygulama yapar.

- Evde böcek sorunu nasıl giderilir?

Böcekler yaşam alanlarımızda olduklarında daha da tehlikelidirler. Besinlerimize, eşyalarımıza zarar verir, bulaştırdıkları mikroplarla sağlığımızı bozabilirler. Evde böcek sorunu ile karşılaşıldığında da yapılması gereken diğer alanlarda olduğu gibi böcek ilaçlama şirketi ile görüşmek ve böcek, haşere türüne göre böcek ilaçlama işlemi gerçekleştirmektir.

Evde böcek ile mücadele için bireysel hareket edilmemeli, böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.

Böcek İlaçlama

- Böcek türleri nelerdir?

Geçmişten günümüze milyonlarca böcek türünün ciddi sorunları ile karşılaşılmıştır. Sürüngenler, kemirgenler, gider böcekleri, zehirliler, kanatlılar, parazitler şeklinde sınıflandırılan böcek türleri her alanda kendilerine yaşam alanı yaratabilmektedir. Böcek ile mücadele, haşereden kurtulmak bu zararlıların türleri ne olursa olsun böcek ilaçlama firmaları tarafından gerçekleştirilen ilaçlama uygulaması ile oldukça kolaydır.

- Gider Böcekleri :

 • Hamam böceği, kalorifer böceği, gümüşçün, kakalak, karınca kara fatma başta olmak üzere birçok türü bulunmaktadır.
 • Sıcak ve nemli alanlarda daha fazla görülen gider böcekleri ile mücadele için böcek ilaçlama şarttır.
 • İnsan gıdaları ile beslenebilen bu böcek türleri daha çok besin üreten ya da gıdaların fazla olduğu alanlarda görülmektedir. Evlerin ve iş yerlerinin mutfakları, okulların yemekhaneleri, fırın, lokantalar gibi yerlerde bu böceklerin zararlarına sıkça maruz kalmamak adına böcek İlaçlama şirketleri tarafından böcek ilaçlama yaptırılmalıdır.
 • Çöp, kömürlük gibi yerlerde de bulunan gider böcekleri buralardan aldıkları bakterileri, kişilere besin ya da direk temas yolu ile kolayca bulaştırabilmekte bu sayede de ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedirler. Böceklerden kurtulmak için ise ve maddi zararlar da dahil olmak üzere problemlerle karşılaşmamak adına muhakkak böcek ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır.
 • Gider böcekleri, oldukça hızlı hareket etme özelliğine sahiptir. Bir hamam böceğinin bir gecede 4 katlı bir binayı dolaşabildiği bilinen en belirgin örnekler arasındadır.
 • Bu böcek türlerinin bir diğer tehlikeli olabilecek özellikleri ise oldukça sık ve fazla üreyebilmeleridir. Her alanda yüzlerce yumurta ile karşılaşılmaması için böcek ilaçlama uygulatılmalı, görülebilecek zararların önüne geçilmelidir.
 • Açık, kapalı her alanda görülebilen bu böceklerden kurtulmak için bireysel olarak yapılacak müdahaleler yerine profesyonel bir böcek ilaçlama firması ile görüşülmelidir.

- Zehirli Böcekler :

 • Çıyan, akrep, yılan gibi türlerdir.
 • Daha çok tarla, bağ, bahçelerde görülen bu böcek türleri kapalı alanlarda da karşımıza çıkabildiklerinden dolayı oldukça tehlike demektirler. Bu yüzden önceden önlem alınarak görüldükleri ya da fark edildikleri yerlerde böcek ilaçlama işlemi gerçekleştirilmeli, bu alanlar dezenfekte edilmelidir.
 • Ağaçlık bölgelerde, çamur, deniz kenarlarında, kayalık altlarında yaşayan zehirli böcekler ile mücadele bireysel olarak tehlikeli olabilir. Çünkü direk temasta sokabilecek olan bu türler sağlık sorunlarını ölüm ile bile sonuçlandırabilmektedir. Daha garantili çözümler verebilecek olan böcek ilaçlama, bu böcek türlerinden kurtulmak için en etkili yöntemdir.
 • Bahçeli, havuzlu ev, yazlık, villa ve çiftliklerde zehirli böceklerden kurtulmak için periyodik olarak böcek ilaçlama yaptırılması gerekmektedir. Çünkü bu böcek ve haşereler bu gibi alanları yaşam alanı olarak daha sık tercih ederler.
 • Kapalı yerlerde ayakkabı içlerinde, dolaplarda saklanan ve kendilerini tehlikede hissettikleri anda insanları sokarak zehirlerini akıtabilen bu böcekler ile mücadele için uzman ekiplerle çalışan böcek ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir.

- Kanatlılar :

 • Tatarcık, sivrisinek, karasinek, yaban arısı gibi türlerdir.
 • Bu böcek türleri bakteri ve mikrop yayarak insan sağlığına zarar vermekte olduklarından muhakkak böcek ilaçlama şirketleri ile görüşülerek yok edilmesi gereken türlerdir.
 • Sivrisinek ve tatarcık gibi kanatlı türleri kan emerek besin ihtiyaçlarını gidermektedirler. Bu duruma maruz kalan kimselerde kalıcı yaralar, alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • Kanatlı böcek türleri adından anlaşılacağı üzere uçarak hareket etmekte olduklarından her alanda kısa sürede yayılabilmektedirler. Her tür böcek ile mücadele için kolayca etki edebilen böcek ilaçlama işlemleri uygulanmalıdır ki bu da kanatlılarda sıvı ilaçlama ile gerçekleştirilmektedir.
 • Açık ya da kapalı her tür alanda sinek ilaçlama için kesinlikle böcek ilaçlama servisleri yardımı gereklidir. Zira kişiler sinek ilaçları ya da kovucuları ile hiçbir şekilde kalıcı sonuca ulaşamazlar.
Böcek İlaçlama Yaptırmanın Önemi ;

Böceklerin türleri oldukça fazladır. Her türlü pis, mikrobun fazla olduğu ortamlarda gezinen böcekler bu pis ortamlardaki bakteri ve hastalık virüslerini yaşam alanlarımıza getirirler. Birçok hastalığı kişiden kişiye bulaştırırlar. Örneğin; Pire ve tahta kurusu kan ile beslenir. Bu nedenler kan yoluyla bulaşan tüm hastalıkları taşır ve bulaştırırlar. Birçok alerjik rahatsızlıklara neden olurlar. Bu bakımdan böcek ilaçlama yaptırarak bir anlamda dezenfekte yaptırmış olursunuz. Bu nedenle böcek ilaçlama oldukça önemlidir.

- Böcek ilaçlama yöntemleri nelerdir?

Böcek ilaçlama yöntemleri alanın büyüklüğüne, açık ya da kapalı olmasına göre değişmekte olduğu gibi, böcek, haşere ya da kemirgenlerin biyolojik özelliklerine göre değişebilecek olan ilaçların kullanılmasına göre de değişmektedir.

Böcek ilaçlama yöntemi kokulu sıvı böcek ilaçlama, kokusuz sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama olmak üzere farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

- Kokulu sıvı böcek ilaçlama :

Püskürtme ya da buharlama yöntemleri ile kullanılmakta olan bu ilaçlama işlemi bina, ev, bahçe, fabrika, daire gibi alanlarda daha sık uygulanmaktadır. Tüm kemirgen, haşere ve böcek ile mücadele için en etkili olan bu ilaçlama işlemi amatör böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılmamalı, bu uygulama için kesinlikle profesyonel böcek ilaçlama servisleri tercih edilmelidir.

Böceklerden kurtulmak için gerçekleştirilen kokulu ilaçlama öncesinde alınması gereken önlemler vardır. Çünkü bu ilaçların insanlarla herhangi şekildeki temasları sonucunda sağlık problemleri görülebilmektedir.

Kokulu böcek ilaçlama öncesinde evde bulunan açık gıdalar poşetlenerek saklanmalıdır. Eğer varsa çocuk oyuncakları da aynı şekilde ağızları sıkıca kapatılarak kaldırılmalıdır. Evde yine varsa akvaryumlar asla ağzı açık bırakılmamalı, çıkarılmayacak büyüklükte iseler üzerleri kapatılarak ıslak havlu ile örtülmelidirler.

Böcek ilaçlama şirketleri tarafından gerçekleştirilecek kokulu ilaçlama işleminin etkisinin sürebilmesi adına bu işlemin gerçekleştirildiği alan 2 saat kadar kapalı tutulmalı ve bu süre içerisinde alanda hiçbir canlı bulunmamalıdır.

Kokulu böcek ilaçlama sonrasında ilaçların tesir ettiği mutfak gereçleri varsa sudan geçirilmeli, ıslak bezle bir süre temizlik yapılmamalıdır. Ayrıca kısa bir havalandırmadan sonra böcek ilaçlama gerçekleştirilen alan kullanıma açılırsa kişiler açısından daha sağlıklı olacaktır.

Fare, hamam böceği, tahta kurusu, kara fatma gibi zararlı haşere, böcek türleri, kemirgenler başta olmak üzere, tüm böceklerden kurtulmak için etkili olan kokulu ilaçlama için profesyonel böcek ilaçlama firması tercih edilmelidir.

- Kokusuz böcek ilaçlama :

Kokulu ilaçlama aksine herhangi bir önlem gerektirmeyen bu böcek ilaçlama yöntemi sıkça tercih edilmektedir. Evlerde, fırınlarda, gıda üretim ve tüketimi yapılan alanlarda daha fazla uygulanan kokusuz böcek ilaçlama püskürtme şeklinde gerçekleştirilir. İnsanların alanı terk etmesine gerek olmayan bu yöntem sırasında gıdaların da çıkarılmasına gerek duyulmaz.

Böcek ile mücadele için böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulanan kokusuz ilaçlama, kuytu köşelere de etki edebilecek şekilde ilaçların temaslarının gerçekleştirilmesi ardından sona ermektedir. Her tür ilaçlama işleminde olduğu gibi bu uygulamada da muhakkak uzman ekipler tarafından çalışan, ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan böcek ilaçlama şirketleri seçilmelidir. Aksi halde yanlış uygulamalar sağlık sorunlarına sebep olabildiği gibi, yanlış kullanılan ilaçlar da böcek ve haşereleri yok etmek yerine, bu zararlıların çoğalmasına bile sebep olabilmektedir.

- Jel ilaçlama :

Daha çok kapalı alanlarda tercih edilen bu böcek ilaçlama yöntemi şırınga tabanca yardımı ile ufak parçalar halinde ilaçların kuytu köşelere bırakılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. İnsanlara herhangi bir zararı olmayan jel ilaçları, dolap içlerine, buzdolabı, bulaşık makineleri alt ve arkalarına, kapı, pencere pervazlarına konulmakta ve bu ilaçların kokusu sayesinde böceklerin ilaçları yemesi amaçlanmaktadır. İlacı yiyen böcek kısa sürede ölmekte ve ölen böceği de bir diğeri yemektedir. Bu döngü sayesinde böcek ile mücadele hedefine ulaşır.

Böcek ilaçlama firmaları profesyonelliği bu ilaçlama yönteminde de oldukça önemlidir. Haşere, böceğin tespiti, bulundukların alanların tespiti kullanılacak ilaçların etkisi için ciddi bir iştir. Bu da ancak uzman ekiplerce yapılacak araştırmalar ile mümkündür.

Jel ilaçlama da kokusuz olduğu ve rahat uygulandığı için herhangi bir önleme gerek duyulmadan gerçekleştirilebilmektedir. Ardından temizliğe gerek duyulmaz. Kısa sürede böceklerden kurtulmak için uygulanan bu işlemin yararları görülür.

Böcek İlaçları

Böcek ilaçlama da böcek ilaçları oldukça önemlidir. Kullanılan böcek ilaçlarının etkili ve kalıcı özelliklerde olması gereklidir. Böcek ilaçlarının insan ya da hayvan sağlığı için zararlarının bulunmaması gereklidir. Mutlaka böcek ilaçlarının Sağlık Bakanlığının öngörüp onayladığı ilaçlar olmalıdır. Aksi durumda zehirlenmelere neden olabilir.

Her böcek türü için mutlaka en uygun böcek ilaçlarının kullanılması gerekir. Böcek ilaçlama da ancak bu şekilde çözüm alınabilmektedir.

Böcek İlaçlama Servisleri

Böcek ilaçlama dış mekanlarda her ne kadar önemliyse iç mekanlarda da aynı önemi taşımaktadır. Dış mekanlar için yapılan böcek ilaçlama ardından bu zararlıların kapalı alanlara girişi engellenebilir. Ancak fırın, ev, lokanta gibi yerlerde de böcek ilaçlama servisleri tarafından sıkça yapılması gereken ilaçlama işlemleri hem sağlık hem maddi açıdan büyük önemdir.

Birçok tür taşıdığı mikroorganizmalar sebebi ile ciddi hastalıkları bulaştırabilmektedir. Bunun dışında eşyalara, yiyecek ve bitkilere zarar verenleri de mevcut olduğundan kesinlikle yok edilmeleri şarttır. Böcek ile mücadele, haşereden kurtulmak, fare zararlarına engel olmak ancak ve ancak uzman bir böcek ilaçlama servisi tarafından gerçekleştirilecek ilaçlama ile mümkün olacaktır.

Böcek ilaçlama servisleri tercih edilirken ise, kişiler kesinlikle iyi bir araştırma yapmalı, merdiven altı adı verilen şekilde çalışan, amatör böcek ilaçlama servisleri itibar etmemelidirler.

Bir böcek ilaçlama servisi muhakkak Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı ve ürettiği ilaçlar kimya mühendislerince hazırlanmalıdır. Gerekli mercilerden gerekli sertifika ve belgelere sahip olmayan böcek ilaçlama servisleri ile asla çalışılmamalıdır.

Bilinmelidir ki ilaçların ve kullanımlarının hatalı olması, kişilere bir böcek kadar fazla zarar verebilir…

Böcek İlaçlama İstanbul

Eda ilaçlama İstanbul böcek ilaçlama şirketi olarak 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sizlere böcek sorunlarınız için böcek ilaçlama desteği vermektedir. Böcek ilaçlama İstanbul şirketi olarak İstanbul geneli şubelerimiz ile ekonomik olarak böcek ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Uzman kadromuz ile müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmaktayız.

Böcek İlaçlama Fiyatları

Böcek ilaçlama fiyatları böceğin bulunduğu alanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan ilaç alana göre değişmektedir. Böcek ilaçlama fiyatları da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eda böcek ilaçlama şirketi olarak ekonomik böcek ilaçlama fiyatlarımız ile İstanbul, Kocaeli, İzmit, Gebze bölgelerine sabit fiyatlarımız ile böcek ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Sizde ekonomik olarak böcek ilaçlama yaptırmak istiyorsanız bize ulaşın.